Yüksek Lisans ve Doktora Tezi hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi, Tez istatistik yapımında da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. 5 + 1 Tez İstatistik Hazırlama Kuralıyla yüksek Lisans ve Doktora Tezi İstatistik yapımındaki önemli noktalar kavranabilir.

Okunan alana göre tez hazırlama işleminde farklılıklar olmaktadır. Sosyal bilimler mezunu olabilmek için tez hazırlamada istatistik hazırlama bilgisine ihtiyaç genelde olmaz. Fakat Fen Bilimleri için hesaplama tezin büyük bir alanını kapsamaktadır. Öyle ki, tezin en önemli safha ve unsurlarındandır. Dolayısıyla da tez istatistik büyük önem teşkil ederken, Yüksel Lisans ve Doktora Tezi İstatistik Yapımı ise adeta altın değerinde büyük bir kıymet arz eder ve çok daha büyük incelik gerektirir.

Dönemin en gelişmiş hesap makineleri ne kadar kusursuz ve profesyonelce işlem sağlarsa sağlasın, insanoğlunun hatalı ve dikkatsizliklerinden dolayı yanlış hesaplamalar yapabilmektedir. Neticede ise hatalı ve yanlış sonuçlar gün yüzüne çıkmaktadır. Böyle bir hata tezde tez istatistik hazırlarken gerçekleşirse, büyük ihtimalle tez kabul görmeyecektir. Çünkü sayısal mezunu olacak kişinin bu seviyeyi geçmesi gerekmektedir. Yüksel Lisans ve Doktora yapan bir kişinin böyle bir hatayı yapması kabul edilemez, böyle bir hata da ondan asla beklenmez. Bu durumları aşması ondan beklenir.

Yüksek Lisans ve Doktora Tezi İstatistik Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken 5+1 Kural

5+1 Maddede Yüksek Lisans ve Doktora Tezi İstatistik Yapımında önemli hususları kavramak, 3 kulaçlık adımı tek seferde atmayı ifade eder türden, kişiye fayda sağlar.

  1. Tez Konusunun Dikkatlice Tercihi

İstatistik hesaplamalar mecburi olarak yapılacaksa tez konusuna dikkat edilmelidir. Tez konusu dikkatlice seçilmelisi gereken ilk önemli husustur. Elbette ki, derslerde görülen ve kişide merak uyandıran matematiksel bir konu mutlaka vardır. Tercih, bu yönde yapılmalıdır ki, bu avantaj olacaktır. Aksi durumda ciddi sıkıntılar çekilebilir.

  1. Hesaplamaları Sürekli Kontrol Etme

Hesap makinesiyle yapılan hesaplamalar dahi birkaç defa kontrol edilmelidir. Bazı zamanlar insanın dalgınlığıyla basit işlemler dahi hatalı yapılabilmekte, bir işlem gözden kaçabilmektedir. Dolayısıyla yanlış sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için hesaplamalar hem yazarak, hem de makinelerle kontrol edilmelidir.

  1. Sosyal Konularda İstatistik

Bölüm ve dal sosyal bilimler üzerine olsa bile tez içerisinde grafikler, rakamlar olacak ve buna ihtiyaç duyulacaktır. Bu konularda eksik hissedilen tüm konu ve detaylarda bir takım işlemler yapılmalıdır. Evvela yardımcı olabilecek birini bulmak, ilk adımlardandır. Temel işlemleri bilmek karma hesaplamalarda zorluk yaşamanız demektir. Sadece temel işlemler yeterli olmayacaktır. Hesaplamalarda mutlaka örnekler üzerinden ilerleme kat edilmeli, olayın aktarımında örneklerden yardım alınmalıdır.

  1. Misal İstatistik Hesaplamalara Göz Atma

Sayısal anlamda güven ne düzeyde olursa olsun neticede öğrenci olunduğu unutulmamalıdır. Tez verilemezse öğrenci olarak da durum devam edecek ve değişmeyecektir. Bunun bilincinde olarak farklı örnek tezler ve yayınlanmış tezler hakkında bilgi toplanmalıdır. Bu toplanmış tezler üzerindeki hesaplamalar karşılaştırılmalıdır. Tanıdık uzman veya arkadaşlardan, hocalardan hesaplamayla ilgili doğruluk ve teyit hususunda destek alınmalıdır.

  1. Matematiğin Temel İşlemlerinin Kullanılması

Matematik, bütün doğanın işleyişin açıklar.” Şeklinde bir söylem yahut sav – tez vardır. Mevcut kullanılan bütün teknolojik alet ve gereçler, temellinde matematiğe dayanmaktadır. Bu bilinçle bütün hesaplamalar yapılmalıdır. Dört işlem her daim kullanılmalıdır. En basit işlem ve hesaplamada dahi sağlaması yapılmalıdır.

+1. Farkındalık ve Gerekirse Destek

Bir öğrenci olduğunuzu, bu tez istatistiğinin de sıradan bir Matematik ödevi olmadığının bilincine varmalı, Yüksek Lisans ve Doktora Tezi İstatistik Analizi yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Bütün yaşantı boyunca sonuçları etkileyecek, bunun farkında olmak gerekir. Yapılamadığı safhalarda veya en başından alanında uzman bir firmaya ücret karşılı yaptırmalısınız. En azından işlem sonrası teyit kontrolünü sağlatabilirsiniz. Sizde tez analizi yaptırmak için ilgili linki tıklayarak bize ulaşabilirsiniz. 

Yüksek Lisans ve Doktora Tezi İstatistik Yapımında Dikkat Edilecek Hususlar